Thursday, 4 October 2018

Summer Gradings


 Kyu Gradings


Meera Mavji                          10th Kyu
Milun Bhudia                         10th Kyu
Kinjal Khanna                        10th Kyu





Kajan Sivaruban                     Kari 9th Kyu
Paul Clayden                          Kari 9th Kyu 
Parys Gounder                        9th Kyu
Alice Young                            9th kyu
Lewis Popeley                         9th kyu
Kovidh Bassi                           9th Kyu

Jasmin Dayal                          7th Kyu






Aneesa Naqvi                         Kari 6th Kyu
Shaylyn Gounder                    6th Kyu






Olivia Knights                         Kari 5th Kyu







Jerome Dabi                          Kari 3rd Kyu
Mayowa Fatunmise                 Kari 3rd Kyu
Tanya Kang                           3rd Kyu




Amarath Dayal                       2nd Kyu 
Mairead Milner                       2nd Kyu
 




Neelam Dayal                        Kari 1st Kyu


Dan Gradings



Kajeevan Jeyaseelan               2nd Dan (Ni Dan)

Sachin Jeyaseelan                  2nd Dan (Ni Dan)

Ed Wallis                               3rd Dan (San Dan)

Karl Peters                            3rd Dan (San Dan)










Sunday, 13 May 2018

March Grading Results


Well done to everyone who graded, results were as follows.


Kyu Grades 
Blake Russell                       10th Kyu
Arsh Poonia                         10th Kyu
Veerattan Rai                       10th Kyu




Kovidh Bassi                  Kari 9th Kyu
Hugh Gurney                 Kari 9th Kyu
Manjot Khabra                       9th Kyu
Eva Verbaas                          9th Kyu
Jasmine Falcao               Kari 8th Kyu
Jasmin Dayal                  Kari 8th Kyu
Isiah McDonald               Kari 8th Kyu
Florence Phillips             Kari 8th Kyu
James Russell                       8th Kyu
Laura McCartney                   8th Kyu
Rebecca Thompson              8th Kyu


Louise Allen                  Kari 7th Kyu
Aneesa Naqvi                        7th Kyu
Susi Mendez                          7th Kyu
Andrea Ulibarrena                 7th Kyu

Thomas Miller                Kari 6th Kyu
Olivia Knights                        6th Kyu


Kaycee Mbette                       5th Kyu
Tavish Bassi                           5th Kyu

Jerome Dabi                    Kari 4th Kyu
Mayowa Fatunmise          Kari 4th Kyu
Naledi Seema-Roca                4th Kyu
Sally Male                              4th Kyu


 
Amarath Dayal                Kari 3rd Kyu
Neelam Dayal                         3rd Kyu
Daniel Vaughan                      3rd Kyu

Martin Smith                     Kari 1st Kyu
Adrian Gurney                  Kari 1st Kyu
Charlie Wallis                           1st Kyu
M. Usman Chaudry                  1st Kyu
M. Hashim Chaudry                 1st Kyu


Dan Grade Results

Akinlolu Fatunmise      1st Dan (Sho Dan)  
Aaron Dabi                  1st Dan (Sho Dan)
Pauline Cooper           1st Dan (Sho Dan)
Justin Miller                 2nd Dan (Ni Dan)
Alfred Dabi                  2nd Dan (Ni Dan) 

Monday, 1 January 2018

End of Year Party, Awards and Honors


Download Video

 The Awards for 2017

Student of the year – William Dawes
Special Mention Award- Maya Struk-Zawadska

Most Improved (Honbu) – Charlie Wallis
Most Improved (Erith/C.Log) – Jay Manku
Most Improved (Townley) – Mairead Milner

Best attendance (Honbu) – JJ Criss
Best attendance (Erith/C.Log) – Irina Fedorova
Best attendance (Townley) – William Dawes

Congratulations to Christine Sensei on achieving 5th Dan, she now holds a B-Class license and is elevated to Shihankai (Advisory/Technical Board, ranks of 5th Dan and over).




Sunday, 31 December 2017

December Grading





 

Grading Results All Dojo

Kyu Grades 
Aiste Kiznyte - 10th Kyu
Gustas Kiznis - 10th Kyu
Hugh Gurney - 10th Kyu
Kovidh Bassi    - 10th Kyu

Isiah Maaliq McDonald- Kari 9th Kyu
Jasmine Falcao- Kari 9th Kyu
Laura McCartney- Kari 9th Kyu
Sophia McAvoy- Kari 9th Kyu 
Florence Phillips- 9th Kyu
Rebecca Thompson- 9th Kyu 
Jasmin Dayal-  9th Kyu
                         
Darcey Rose Barrington- Kari 8th Kyu 
Daniel Platon-  8th Kyu
Andrea Ulibarrena- 8th Kyu
Susi Mendez- 8th Kyu
Aneesa Naqvi-  Kari 7th Kyu
Jai Dadhra- 7th Kyu
Olivia Knights- 7th Kyu
Thomas Miller- 7th Kyu
Govin Kang- 6th Kyu 

Kaycee Mbette- Kari 5th Kyu 
Tavish Bassi- Kari 5th Kyu
Mayowa Fatunmise- 5th Kyu
Jerome Dabi-  5th Kyu 

Amarath Dayal - Kari 4th Kyu
Kruson Kirushnakopalu- 4th Kyu
 


  Neelam Dayal- Kari 3rd Kyu
Charlie Wallis- 2nd Kyu
M. Usman Chaudry- Kari 1st Kyu
M. Hashim Chaudry- Kari 1st Kyu
Kirushanth Kirushnakopalu- 1st Kyu
  

Dan Grade Results

Christine Young Sensei 5th Dan

 





Congratulations to everyone, and a very special congratulations to Christine Sensei on her 5th Dan.

Monday, 11 December 2017

2nd SKKK European Championships

 
  Excellent spirit and effort showed by all competitors. Results were as follows.

 Children's Kata Novice to 7th Kyu
Bronze Hugh Gurney and Pauline Cabaron
Silver Aneesa Naqvi
Gold Gayatri Thapa

Children's Kata 6th to 4th Kyu
Bronze Jack Smith and Maya Struk-Zawadska
Silver Harry Smith
Gold Sally Male

Children's Kata 3rd Kyu and above
Bronze Harry Miller and Jay Manku
Silver Leda Horvath
Gold Sandor Toroczkai

Children's Kumite novice to 7th Kyu
Bronze Thomas Miller and Gayatri Thapa
Silver Daniel Platon
Gold Pauline Cabaron

Children's Kumite 6th to 4th Kyu
Bronze Maya Struk-Zawadska and Harry Smith
Silver Jerome Dabi
Gold Kruson Kirushankopalu

Children's Kumite 3rd Kyu and Above
Bronze JJ Wells and Ahalyan Balaramanan
Silver Jason Dabi
Gold Sakeeran Sasikaran

Cadets Kumite
Bronze Sachin Jeyaseelan and Jay Manku
Silver Aaron Dabi
Gold Kajeevan Jeyaseelan

Team Kata
Bronze Honbu F Harry Miller, Susi Mendez and Andrea Ulibarrena
             Honbu A JJ Criss, Ed Wallis, Emily Mason
Silver Erith A Sachin and Kajeevan Jeyaseelan and Jay Manku
Gold Honbu B William Dawes, Harry Miller, JJ Wells


Weapons Kata
Bronze Karl Peters and JJ Criss
Silver Ed Wallis
Gold April Wallis


Adult Kata Novice to 5th Kyu
Bronze Susi Mendez
Silver Andrea Ulibarrena
Gold Matthew Male


Adult Kata 4th Kyu and Above
Bronze Emily Mason and Jael Seema
Silver Karl Peters
Gold Barna Santa


Adult Open Kumite
Bronze Harry Miller and Alfred Dabi
Silver Tibor Santa
Gold Barna Santa
 
 
Competitors of the Day
Under 18's -Harry Miller
Adults-  Barna Santa