Friday, 28 December 2018

December Dan Gradings



Congratulations to Sensei Joseph Edmonds on achieving 6th Dan and April Wallis on achieving 4th Dan.


Dan Grade Results

April Wallis - 4th Dan

Joseph Edmonds - 6th Dan






December Kyu Grading Results




Kyu Grades
Angeleena Kotecha  - 10th Kyu
Shaan Kotecha  - 10th Kyu
Inay Naqvi  - 10th Kyu




Harchandan Rai -  Kari 9th Kyu
Paul Clayden  -  9th Kyu
Veerattan Rai - 9th Kyu
Kajan Sivaruban - 9th Kyu
Kovidh Bassi - Kari 8th Kyu
Arsh Poonia -  Kari 8th Kyu
Parys Gounder - 8th Kyu
Alice Young -  8th Kyu
Lewis Popely -  8th Kyu
 
Manjot Khabra - Kari 7th Kyu
Darcy Barrington  -  Kari 7th Kyu
Laura McCartney -  Kari 7th Kyu



Jasmin Dayal - Kari 6th Kyu
Gayatri Thapa - Kari 6th Kyu
Louise Allen - Kari 6th Kyu
Rowan Hicks - 6th Kyu 
Jai Dadhra  -  6th Kyu
Aneesa Naqvi  -  6th Kyu 
Andrea Ulibarrena  - 6th Kyu


Govin Kang - Kari 5th Kyu
Thomas Miller -  Kari 5th Kyu 
Olivia Knights  -  5th Kyu




Jerome Dabi   -  3rd Kyu
Mayowa Fatunmise -  3rd Kyu
Kruson Kirushnakopalu -  3rd Kyu
 



Tanya Kang  - Kari 2nd Kyu


  



Amarath Dayal -   Kari 1st Kyu
Neelam Dayal  -  1st Kyu





Monday, 10 December 2018

2018 SKKK Championships


Children's kata novice to 7th kyu
 3rd Paul Clayden
2nd Jasmin Dayal
1st Gayatri Thapa

Children's kata 6th kyu to 4th kyu
3rd Tavish Bassi
2nd Olivia Knights 
1st Maya Struk

Children's kata 3rd kyu and over
3rd Neelam Dayal
2nd William Dawes 
1st Sandor Toroczkai

                                                      
                                                   Adult kata novice to 4th Kyu
1st Rowan Hicks

Adult kata 3rd kyu and above
3rd Harry Miller
2nd Karl Peters
1st April Wallis

Team kata
3rd Erith A
2nd Townley B
1st Townley A

Kobudo Kata
3rd Charlie Wallis
2nd Karl Peters
1st April Wallis



Children's Kumite novice to 7th kyu
3rd Hugh Gurney
2nd Kovidh Bassi
1st Jasmin Dayal

Children's Kumite 6th to 3rd kyu
3rd Aneesa Naqvi
2nd Jerome Dabi
1st Thomas Miller


Children's Kumite 3rd kyu and over 
2nd Charlie Wallis
1st Jerome Dabi

Cadet Kumite Open
3rd Sandor Torozckai
2nd William Dawes 
1st Aaron Dabi

Adult Kumite Open
3rd Martin Smith
2nd Aaron Dabi
1st William Dawes


Competitor of the Day
Under 18's -Thomas Miller
Adult- Pauline Cooper


Judges
JJ Thurlow-Criss 1st Dan
Justin Miller 2nd Dan
Lazi Mihalik 2nd Dan
Jael Seema 3rd Dan
Ed Wallis 3rd Dan
April Wallis 3rd Dan
Barna Santa 4th Dan
Christine Young 5th Dan
Sheila Thurlow 5th Dan


Chief referee
Joseph Edmonds 5th Dan